Ultima campanie umanitară desfășurată de Asociația „Împreună suntem mai buni” Lipova, în luna decembrie, Ediția a IV-a  a campaniei umanitare „Cadou cu Suflet pentru Copii“ a avut ca principal scop sprijinirea copiilor defavorizați, a copiilor instituționalizați și copiilor din toate secțiile de pediatrie din tot Județul Arad, dar și pe cei aflați în Spitalul Louis Țurcanu din Timișoara, fiind în final un cadou special și frumos care a adus o urmă de speranță și un zâmbet beneficiarilor acesteia, care nu au fost deloc puțini

Prin acest apel umanitar, organizatorii au făcut un apel tuturor persoanelor fizice, cât și celor juridice, companiilor private și oricui a considerat că are posibilitatea și doreșe să se alăture acestei campanii. 

În urma dsfășurării campaniei în perioada 20.11.2021-20.12.2021 și prin ajutorul de care organizatorii au beneficiat  din partea colaboratorilor implicați, constând în donații financiare în valoare de peste 40.000 lei, au fost asigurate următoarele:

  • 1200 de plase cu dulciuri pentru copii din medii defavorizate și copii bolnavi
  • 12 plasme
  • 10 frigidere mici
  • 20 de noptiere
  • 2 mașini de spălat rufe

Toate bunurile achiziționate au fost repartizate Spitalului Pediatric din Lipova, Spitalului Louis Turcanu din Timișoara și altor copii bolnavi sau care provin din medii defavorizate.

„Astăzi punem punct dorinței noastre pe care prin contribuția dumneavoastră, a tuturor celor implicați, am reușit să o ducem la bun sfârșit și astfel să existe încă e ediție realizată cu succes a proiectului social „Cadou cu Suflet pentru Copii”. Asociația Împreună Suntem Mai Buni  Lipova a demarat campania  umanitară intitulată „Cadou cu Suflet pentru copii” în data de  20.11.2021,  iar în 07.12.2021 am revenit cu forțe proaspete pentru a reuși să ducem tot proiectul la bun sfârșit, în urma dorinței pe care o aveam vis-a-vis de copiii care au nevoie de noi și pacienții din spitale. Suntem o societate civică mică, de un an și jumătate pe piață, iar dorința noastră este să putem face cât mai mult bine împreună cu dumneavoastră. Fiecare proiect are povestea lui care ne creează emoții, momente speciale, amintiri și gânduri noi de perfecționare a fiecărui proiect social pe care urmează să îl demarăm în următorii ani.  

Un astfel de proiect necesită multă muncă, responsabilitate, transparență și încredere în ceea ce privește desfășurarea sa, tot ceea ce ne oferă încredere și putere de a continua atunci când nu realizăm ceea ce putem să facem, fiind oamenii și puterea lui Dumnezeu. 

Realizarea noastră este datorată vouă, tuturor celor care ne-ați oferit încrederea, curajul, sprijinul moral, financiar și material atunci când aducem în față idea unui nou proiect cu scop caritabil pentru copii și cetățenii comunității noastre. Vă mulțumim pentru tot efortul implicat, în acest proiect și în alte proiecte ale noastre și pentru că împreună am dus această campanie umanitară desfășurată pentru copiii comunității noastre și nu numai, atât de departe, iar bucuria miilor de copii să vă aducă asupra familiilor dumneavoastră multă fericire și tot ce este mai bun pentru dumneavoastră!” – a transmis Valentin CĂLDĂRAȘ, președintele Asociației „Împeună suntem mai buni”, în cadrul evenimentului din luna decembrie 2021, dedicat aceestei campanii.

Toţi cei care doresc să se alăture pe viitor campaniilor care vor fi derulate de Asociația „Împreună suntem mai buni” şi să fie parte din echipa care vine în ajutorul persoanelor și copiilor din medii defavorizate, care trăiesc în condiţii precare şi cu situaţii financiare mai dificile, precum și în ajutorul secțiilor de pediatrie din cadrul spitalelor din Lipova, dar și altor spitale pediatrice din județele Arad și Timiș, sunt rugaţi să ia legătura oricând cu reprezentanții asociației, prin următoarele mijloace de comunicare:

  • tel.: 0755 503549 – Valentin CĂLDĂRAŞ – Preşedinte asociaţie
  • Pagini de Facebook: „Valentin Căldăraş”; „Împreună suntem mai buni”

Organizatorii menționează faptul că Asociația „Împreună suntem mai buni” Lipova pune la dispoziție contracte de sponsorizare, chitanțier și alte documente justificative necesare.