PRIMĂRIA ŞI CONSILIUL LOCAL AL ORAŞULUI LIPOVA,
au deosebita plăcere de a vă invita să participaţi la festivităţile organizate cu prilejul sărbătoririi evenimentului care celebrează
„Zilele Oraşului Lipova” – Ediţia 2016!
Vă aşteptăm să fiţi alături de noi, la sărbătoarea oraşului Lipova, în cele două zile:
Vineri – 21 Octombrie 2016 şi Sâmbătă – 22 octombrie 2016, pentru a petrece alături de noi şi invitaţii noştri, cele mai frumoase momente în oraşul Lipova, cu un program deosebit pentru cele două zile de sărbătoare !
ZIUA 1 :
Orele 11:00 – 15:00 – Parada portului popular; deschiderea evenimentului; ateliere de creaţie, cu vânzare de produse handmade şi produse alimentare (Zonă: Centrul Oraşului Lipova – Piaţa Libertăţii – Bazar)
Orele 15:00 – 17:00, spectacol artistic susţinut de ANSAMBLURILE FOLCLORICE:
- Ansamblul „Lipovana” – Lipova
- Ansamblul „Floarea Crişului” – Chişineu Criş,
coordonator: SUCIU CRISTIAN
- Ansamblul „Doina Bihorului” – Ansamblul Asociaţiei Culturale Române din CHITIGHAZ – UNGARIA, instructor: GROS GHEORGHE
- Ansamblul „Datini Arădene” – Arad
Orele 17:00 – 18:00 : program artistic susţinut de interpreţii:
- LUCIAN DRĂGAN
- ALEXANDRA DRĂGAN
- Ansamblul folcloric „Zărandul” – Palatul Copiilor Arad,
coordonator: VASILE PERI
Orele 18:00 – 19:00 – program artistic susţinut de interpreţii:
- CLAUDIA IONAŞ
- NENA DAMIAN
- CRISTIAN SALAŞAN
- ROBERTA SELAGEA
- ADRIAN DIŞ
- DANIEL ILIE
Orele 19:00 – 20:30 – program artistic susţinut de interpreţii:
- FLORIN IONAŞ – GENERALUL
- TINU VEREŞEZAN
- CARMEN POPOVICI DUMBRAVĂ
- DIANA SELAGEA
- LELE CRĂCIUNESCU
- VIOREL LERIC
ACOMPANIAMENT MUZICAL: Acompaniaza ,, Ansamblul Vicodorii„ condus de Florin Ionas – Generalul
Orele 20:30 – 22:30 – Spectacolul artistic se va continua cu MUZICĂ, JOC ŞI VOIE BUNĂ, în compania interpreţilor invitaţi şi a orchestrei.
ZIUA 2:
Orele 12:00 – 15:00 –Ateliere de creaţie, cu vânzare de produse handmade si produse alimentare (Zonă: Centrul Oraşului Lipova,-Piaţa Libertăţii – Bazar)
- Activităţi distractive pentru copii: jocuri, competiţii sportive, alte surprize (Zonă: Parcul Mare – Parcul Libertăţii) – alături de Asociaţia „Afară din Casă”, Clubul Copiilor Lipova şi „AMC Betleem” Lipova
Orele 17:00 – 19:00 – Muzeul Oraşului Lipova – „Pictură şi poezie lipovană” – Expoziţie de pictură „Pictori lipovani” şi recital de poezie a Cenaclului literar şi de arte vizuale „Muza”.
Orele 15:00 – 22:30
DANS SPORTIV, DANS MODERN, GIMNASTICĂ AEROBICĂ , CU INVITAŢII SPECIALI:
- TRUPA DE DANS „ANGELS” – Clubul Copiilor Sântana, coordonator:
DIANA BLINDU
- TRUPA DE DANS „STIL” – Palatul Copiilor Arad, coordonator:
MIRELA COSMA
- TRUPA DE AEROBIC „GYM KIDS” – Clubul Copiilor Lipova,
coordonator: PAPP IOSIF
- KANGOO JUMPS CRISTINA & IOJI GYM
PROGRAM ARTISTIC, SUSŢINUT DE INTERPEŢII:
- MELISA DOBRIŢOIU
- „RAIN DROPS” , TRUPA VOCAL-INSTRUMNETALĂ – Clubul Copiilor Lipova, coord.: CODRIN DRĂGOI
- MIHAI HENŢ
- PAVEL FILIPAŞ
- CLAUDIA IUGA & Q-BAND
- MĂDĂLINA BORONEANŢ
- DĂNUŢ KOZAK & BAND
- COMPACT
- LIDIA BUBLE
SPECTACOL – FOCURI DE ARTIFICII